Żylaki to jedna z chorób przewlekłych. A choroby przewlekłe, o ile nie są prawidłowo leczone, mogą prowadzić ostatecznie nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest ich wczesne rozpoznawanie i zajmowanie się ich objawami, ale także likwidowanie ich przyczyn. Profilaktyka zawsze sprawdza się jednak nieco lepiej. Żylaki z czasem przyjmują zaostrzone stadium, przez co ze zwykłej dolegliwości obniżającej estetykę ciała stają się chorobą zagrażającą życiu. Wśród działań profilaktycznych występuje przede wszystkim ogólna zmiana stylu życia. Żylaki jak zapobiegać? Jak należy postępować, aby nie nabawić się ich ani w młodym, ani w późniejszym wieku?
Wśród metod profilaktycznych zapobiegających żylakom szczególnie ważną rolę odgrywa koncentracja na wadze ciała. Należy utrzymywać prawidłową dla danego wzrostu i wieku masę, gdyż nadwaga oraz otyłość zawsze obciążają naczynia krwionośne i źle wpływają na pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Nadwaga nie tylko pogarsza wygląd, ale przede wszystkim pogarsza zdrowie. Zazwyczaj wiąże się bowiem z nadciśnieniem albo przynajmniej lekko podwyższonym ciśnieniem występującym w naczyniach żylnych. To z kolei może być jedna z przyczyn tworzenia się żylaków.
Nie bez powodu na żylaki w większości przypadków cierpią osoby mające prace fizyczne, wymagające od nich ciągłego stania w jednej pozycji. Zwykle człowiek nie może zmienić swojej pracy, ale ma wpływ na to, w jaki sposób będzie ją wykonywać. Podczas stania można chociażby od czasu do czasu przestępować z nogi na nogę albo wspinać się na palce i powoli przechodzić na pięty. Jeżeli praca jest naprawdę uciążliwa, warto też pomyśleć o zastosowaniu specjalnych pończoch – przeciwżylakowych bądź uciskowych, które poprawią krążenie krwi w nogach.
Żylaki jak zapobiegać? Ogólnie rzecz biorąc dla zdrowego stanu naczyń krwionośnych bardzo ważny jest też ruch, nie tylko ten wykonywany w trakcie pracy. Spacery wpływają na zdrowie zdecydowanie najkorzystniej. Warto je praktykować nawet codziennie.