Bezsenność to zaburzenie snu, które regularnie dotyka miliony ludzi na całym świecie. Osoba cierpiąca na bezsenność ma trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu.
Dorośli potrzebują co najmniej 7 do 9 godzin snu w ciągu każdej doby, w zależności od wieku.Badania pokazują, że około 25 procent ludzi doświadcza bezsenności każdego roku, ale około 75 procent tych osób nie rozwija długotrwałego problemu. Krótkotrwała bezsenność może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, trudności z koncentracją i innych problemów. W dłuższej perspektywie może zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych chorób.
Czym jest bezsenność?
Osoba cierpiąca na bezsenność ma trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Może to prowadzić do takich problemów jak np.
- Senność i ospałość w ciągu dnia.
- Ogólne uczucie dyskomfortu psychicznego i fizycznego
- Wahania nastroju, drażliwość i niepokój
- Ponadto powyższe problemy mogą przyczynić się do bezsenności: mogą być przyczynami, skutkami lub obydwoma.
Ponadto bezsenność może mieć udział w rozwoju chorób przewlekłych, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroba sercowo-naczyniowa, depresja. Może również pogorszyć wyniki w szkole i pracy, a także ograniczyć zdolność osoby do wykonywania codziennych czynności. Dlaczego warto spać minimum 7 godzin? Konkretna odpowiedź w załączonym linku.
Przyczyny bezsenności
Bezsenność może wynikać z wielu czynników fizycznych i psychologicznych. Często przyczyną jest chwilowy problem, np. krótkotrwały stres.
Do częstych przyczyn należą:
- jet lag, zmiana zmiany w pracy lub jakiekolwiek inne zmiany w wewnętrznym zegarze organizmu
- pokój, który jest zbyt gorący, zbyt zimny, zbyt głośny lub niewygodne łóżko
- zbyt mało ćwiczeń fizycznych
- posiadanie lęków nocnych lub koszmarów sennych
- używanie narkotyków rekreacyjnych, takich jak kokaina lub ecstasy
U niektórych osób przyczyną bezsenności jest stres lub problem ze zdrowiem psychicznym. Osoba może doświadczyć: depresji, lęku, choroby dwubiegunowej, schizofremi.
Niektóre inne warunki zdrowotne, które mogą zaburzać sen obejmują: zespół niespokojnych nóg, niedoczynna tarczyca, bezdech senny, choroba refluksowa przewodu pokarmowego, przewlekły ból.
Często objawy innego problemu zdrowotnego powodują trudności ze snem. Podczas menopauzy, na przykład, zmiany hormonalne mogą powodować nocne poty, które mogą zakłócać sen.