Zdrowy styl życia dziś nie jest nam już obcy. Coraz częściej zasady odnośnie wyboru produktów spożywczych przekładamy na zakupy karm dla swoich domowych pupili. Zarówno psy, jak i koty potrzebują żywienia dostosowanego do ich potrzeb, nierzadko masy ciała oraz rasy. Do tego dochodzi żywienie specjalistyczne, a co za tym idzie, również dodatkowe koszty. Wiedza, jak wybierać karmę dla swoich miłośników, co w niej powinno się znajdować, a czego na pewno nie powinniśmy spotykać, jest zatem niezwykle cenną.

Wolna od zbędnych dodatków

Nieco przewrotnie zacznijmy od składników, który zwykle stanowią dodatki, ale to jednak one w dużym stopniu potrafią nas przekonać do zakupu. To przede wszystkim substancje zapachowe i podkręcające smak. Kolejno, nie tyle dodatki, co sposób przygotowania karmy, by wizualnie zachęcała. Bez problemu znajdujemy zatem karmy o coraz bardziej fantazyjnych kształtach. Potrafią tak pachnieć, smakować i wzbudzać zainteresowanie kolorami, że jako właściciele jesteśmy w stanie więcej za nie zapłacić, a i naszym milusińskim bardziej smakują.

Niestety dodatki w postaci wzmacniaczy smaku czy aromatów, a do tego barwniki, nie wnoszą nic wartościowego do karm dla zwierząt. Kształt z kolei związany jest z obróbką mechaniczną, która sprawia, że najbardziej wartościowe składniki tracą na swoich walorach. Przecież mięso nie ma naturalnie kształtu kosteczki czy idealnie okrągłej kuleczki, więc uzyskanie takiego efektu na jakość karmy ma negatywny wpływ. Nie można również kierować się tylko i wyłącznie pięknymi obrazkami na opakowaniach.

Istotę stanowi skład, zawartość paczki karmy, co daje wiedzę o jakości. Choć na rynku znajdziemy również sklepy, w których można liczyć na wyważone proporcje pomiędzy jakością, ceną, a składem dostosowanym do potrzeb zwierząt domowych. Wystarczy zerknąć na ofertę, jaką posiada sklep zoologiczny online SklepZoologic.pl. Gdy w grę wchodzi zdrowie naszych milusińskich, nie można iść w kierunku taniości i bylejakości.

Rodzaje karm

Najbardziej popularne karmy, które spotykamy na rynku, to karmy komercyjne bądź nazywane marketowymi. Są to karmy najtańsze, także wpisują się w potrzebę ekonomicznych zakupów, jednak wraz z bardzo niską ceną otrzymujemy mało wartościowy produkt. Nie można w nich bowiem znaleźć mięsa, a jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego, których ilość nie przekracza 4%. Do tego trzeba dołożyć wypełniacze, które najczęściej mają postać produktów zbożowych.

Wyższa jakość to karmy premium, w których można liczyć na obecność mięsa w ilości nie mniejszej niż 20%. Tutaj również znajdujemy pewną ilość wypełniaczy.

Najwyżej pod względem jakości stoją karmy super premium. Można liczyć na zawartość mięsa przynajmniej w ilości 50%, ale często zdecydowanie więcej. Do tego w karmach tego typu znacznie rzadziej spotyka się wypełniacze zbożowe. Wyższa cena? Z pewnością, ale w 100% adekwatna do oferowanej jakości.

Na koniec można wymienić karmy holistyczne, które mają na celu zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu pupila, dzięki zachowaniu równowagi w organizmie. Innym, także intrygującym produktem, są karmy biologiczne, w których to wykorzystuje się składniki pochodzące ze 100% ekologicznych upraw i hodowli.

Wybór nie jest wcale mały. Właściwie jedynym czynnikiem, który nie powinien dla nas stanowić wyznacznika podczas wyboru karmy, jest cena. Przecież sami nie oszczędzamy na swoim zdrowiu, bo wiemy, jak dotkliwy bywa ból, a uciążliwość różnorodnych objawów potrafi negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Oszczędźmy tego swoim pupilom, którzy są naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi.

Warto przeczytać