Przewlekłą niewydolność nerek uznaje się za jedną z najbardziej zdradzieckich i podstępnych chorób, dotykających czworonogi. Wynika to z faktu, że wczesne objawy wydają się być z pozoru mało jasne i wyróżniające się. Zacznijmy więc od tego, że doświadczony weterynarz rozpocznie przede wszystkim od wywiadu z właścicielem, zadając szereg pytań, co do stylu życia naszego czworonoga. To, ile wody spożywa nasz pupil czy jak szybko się męczy z pozoru nie ma wiele wspólnego z tym, jak funkcjonuje jego układ moczowy. Jak się okazuje, pozory mylą. Weterynarz zleci podstawowe badania i osłucha zwierzę, by przekonać się, czy podstawowe parametry życiowe są w normie. Jeśli tak, powinien on sprawdzić temperaturę ciała zwierzaka – podwyższenie może świadczyć o tym, że coś z pieskiem jest nie tak.

Które badania w następnej kolejności?

Ważnym elementem będą także badania krwi  i moczu. Jeśli chodzi o mocz, to sprawdzana będzie jego konsystencja i zawartość – czy nie wykazuje jakichś niepokojących zmian lub anomalii w swojej zawartości. Mogłoby się na przykład okazać, że w moczy wykryta zostanie glukoza, będzie mieć on nieodpowiednią barwę lub jego ciężar nie będzie odpowiadać normom. Wszystkie takie odchyły od norm są jak najbardziej powodem do wykonania kolejnych badań i diagnozowania pieska. Przede wszystkim, badania takie powinno się wykonywać raz na kilka miesięcy, nawet jeśli nasz piesek nie choruje. Wszelkie zmienione parametry, jak chociażby wyższy poziom kreatyniny we krwi lub mocznika może wskazywać, że czworonóg cierpi na przewlekłą niewydolność nerek. Poza badaniami krwi i moczu, należy wykonać także rozmaz. Gdy jesteśmy już pewni, że coś z nerkami naszego pieska jest nie tak, weterynarz zleci badanie USG, które pozwoli stwierdzić, jak rozległe są zmiany.

Leczenie PNN

Niestety, przewlekła niewydolność nerek nie jest chorobą uleczalną, dlatego leczenie będzie miało na celu polepszenie komfortu życia naszego psa i poprawę jego samopoczucia, a także przedłużenie jego życia. Wynika to z faktu, że degradacja nefronów (komórek struktury nerki) stanowi proces nieodwracalny, dlatego zwierzę musi korzystać z restrykcyjnej diety i przyjmować niezbędne środki farmakologiczne.

Warto przeczytać