Niestety, dolegliwości wątroby dotykają osobników w różnym wieku, rozmaitych ras, niezależnie od płci. Właśnie z tego powodu, właściciele powinni zdawać sobie sprawę, z jak wielkimi zagrożeniami wiąże się każde schorzenie i do czego może prowadzić brak odpowiednich działań, mających na celu wyleczenie czworonoga. Zacznijmy więc od tego, że do najpopularniejszych chorób wątroby zalicza się choroba Rubartha, a więc zakaźne zapalenie wątroby, leptospiroza, marskość wątroby oraz liczne zatrucia.

Czym jest choroba Rubartha?

Wspomniane wcześniej zakaźne zapalenie wątroby, znane także pod nazwą choroby Rubartha, zalicza się do grona przewlekłych schorzeń wątroby, które są nieuleczalne. Choroba Rubartha dotyka przede wszystkim młode osobniki, a jej przebieg jest bardzo szybki (trwa zaledwie około tygodnia) i może zakończyć się najgorszym, a więc śmiercią czworonoga. Do najczęstszych objawów zaliczają się wymioty i biegunka (często z krwią), brak łaknienia, ból brzucha, podniesiona temperatura ciała, osowiałość. Niestety, w przypadku zachorowania na chorobę Rubartha, możliwe jest wyłącznie łagodzenie objawów poprzez podawanie antybiotyków oraz środków, wspierających regenerację wątroby oraz lekarstw, łagodzących dolegliwości układu pokarmowego. Jedyną skuteczną ochroną przez zachorowaniem na chorobę Rubartha będzie więc zaszczepienie psa.

Leptospiroza

Leptospiroza zalicza się do zakażeń bakteryjnych, przenoszonych poprzez mocz. Jednym z typów leptospirozy jest właśnie ta, atakująca wątrobę, obok leptospirozy, atakującej nerki. Za najbardziej typowe objawy dla leptospirozy wątroby uznaje się: podniesioną temperaturę ciała, wzmożone pragnienie, wymioty i biegunkę, osowiałość i zły wygląd zwierzęcia, krwawienie dziąseł, pożółkłość białek oczu oraz dziąseł. Istnieje możliwość wyleczenia leptospirozy, w przeciwieństwie do choroby Rubartha, jednak prawdopodobieństwo wyleczenia rośnie wraz z wcześniejszym wykryciem choroby. Zazwyczaj, stosuje się środki rozkurczowe lub przeciwwymiotne, nawadnia się czworonoga – w skrajnych przypadkach dokonuje się zabiegu transfuzji krwi. Na leptospirozę można pieska zaszczepić.

 

Warto przeczytać