Przewlekła niewydolność nerek to poważne i nieuleczalne schorzenie, atakujące bardzo istotne narządy wewnętrzne, które odpowiedzialne są za filtrację i oczyszczanie organizmu z toksyn. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może zakończyć się bardzo źle dla naszego pupila. Nerki są tak istotne, ponieważ odpowiadają za zarządzanie gospodarką mineralną i utrzymywanie właściwego poziomu kwasowo- zasadowego w naszym organizmie, produkują hormony.

Co się dzieje, gdy nerki zawodzą?

Kiedy psie nerki odmówią posłuszeństwa, w organizmie dochodzi do procesu katabolizacji, a więc rozpadu substancji odżywczych we krwi. Dokonuje się to chociażby przy okazji trawienia. U zdrowego organizmu, toksyny transportowane byłyby do nerek, gdzie byłyby filtrowane i wydalane z moczem. Kiedy jednak nerki są upośledzone lub wyróżniają się dysfunkcją z powodu niewydolności, przekroczona zostaje znacznie liczba toksyn, przy której organizm może funkcjonować. Dochodzi do przekroczenia tzw. „progu nerkowego”. W zdrowym moczy nie znajdziemy białek czy krwi psa, natomiast u osobnika chorego, problem ten może występować jak najbardziej.

Skąd bierze się przewlekła niewydolność nerek?

Okazuje się, że występowanie w organizmie naszego przewlekłej niewydolności nerek może być związane z rozmaitymi problemami. Pierwszym z nich może być chociaż idiopatyczne zapalenie tkanki nerek. PNN wywołuje także amyloidoza, kiedy białka odkładają się po całej strukturze organizmu, a nie tylko w nerkach. Nie powinniśmy jednak zapomnieć o z pozoru mniej błahych przyczynach, jak: leptospiroza, babeszjoza (choroba odkleszczowa), wstrząs spowodowany reakcją alergiczną, ostre zapalenie nerek, wielotorbielowatość, zaburzenia działania układu immunologicznego, zmiany nowotworowe na nerkach, urazy mechaniczne, niewydolność sercowa czy choroby bakteryjne.

Jakie są objawy PNN?

Najczęściej, pieski odczuwają wzmożone pragnienie, są osowiałe, wymiotują, może pojawiać się częstomocz i krwiomocz, biegunka, spadki masy ciała, przykry zapach z pyszczka. Piesek będzie także cały obolały, jego białka oczne będą w nienaturalnym kolorze. Występują także problemy ze swobodnym poruszaniem.

 

Warto przeczytać