Właściciele czworonogów rzadko kiedy zwracają uwagę na niepokojące objawy, związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Nie są bowiem one tak widoczne, jak biegunka czy wymioty, występujące przy okazji zatruć pokarmowych i innych przewlekłych chorób. Warto sobie jednak zdawać sprawę, że nerki i cały układ moczowy są jednym z najczęściej atakowanych w psim organizmie. Z roku na rok, rośnie odsetek zachorowalności wśród światowej populacji psów, niezależnie od ich wieku, płci i rasy.

Z jakimi objawami może borykać się nasz podopieczny?

Jakiekolwiek trudności w oddawaniu moczu, a więc oddawanie go zbyt rzadko, mogą wskazywać na ostre zapalenie nerek, kamicę lub nowotwór układu moczowego. W przypadku samców dojrzałych i starszych, symptomy te mogą wskazywać na problemy z prostatą. Gdyby dochodziło do sytuacji odwrotnej, gdy nasz pupil zbyt często wydala mocz, a równocześnie odczuwa coraz silniejsze pragnienie, można podejrzewać przewlekła niewydolność nerek/wątroby, chorobę Cushinga czy ropomacicze. Weterynarze przekonują, że już nawet co piąty pies cierpi z powodu problemów z kamicą nerkową. Pies będzie zachowywał się nieswojo, jakby był zestresowany, będzie przyjmować nienaturalną pozycję w chwili oddawania moczu, a będzie wydalać go zaledwie kilka kropli. Oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z kamicą nerkową. W przypadku zaawansowanej kamicy, kiedy kamień uszkodzi drogi moczowe, może pojawić się nawet krwiomocz. Problemy te dotyczą przede wszystkim suczek, gdyż mają one o wiele węższą cewkę moczową, która jest dodatkowo zatykana.

Czym jest rodzenie kamieni?

„Rodzeniem kamieni” nazywać będziemy proces przesuwania. Gdy kamień takowy zatrzyma się w cewce moczowej psa, piesek odczuwać będzie potrzebę oddania moczu, jednak nie będzie w stanie się załatwić. Zamiast tego, odczuwać będzie napięcie i dotkliwy ból. Brak leczenia może doprowadzić do wspomnianej wcześniej niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach do pęknięcia pęcherza. Kiedy tylko zaobserwujemy, że nasz piesek cierpi na problemy z wydalaniem moczu, powinniśmy zgłosić się do lekarza, by ten dokonał badań ogólnych oraz pod kątem bakterii. Przed ich wykonaniem, piesek przez kilka dni nie powinien przyjmować jakichkolwiek środków farmakologicznych, by przekonać się, który odcinek przewodu moczowego jest zainfekowany.

 

Warto przeczytać