Wybór właściwej karmy to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed właścicielami psów. Dobranie właściwego żywienia to jednak kluczowa sprawa by pies rozwijał się zdrowo i pozostawał w dobrej kondycji. Jednym z najczęściej stosowanych standardów żywieniowych jest karmienie psa karmą suchą. Dlaczego warto żywić psa suchą karmą i co zrobić, gdy pies nie chce jej jeść? O tym w dzisiejszym poradniku.

Racjonalne żywienie 
Dla prawidłowego rozwoju naszego podopiecznego kluczowe znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta. Podstawową zasadą w zakresie żywienia psów jest stosowanie diety dostarczającej mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów suchych karm dla psów, jednak przy wyborze należy być bardzo ostrożnym. Karmy dla psów nie są uniwersalne – inna będzie dobra dla suczki w ciąży, inna dla szczeniaka, a jeszcze inna dla psa odbywającego intensywny trening fizyczny. Wybierając karmę dla naszego podopiecznego musimy kierować się jego wiekiem, płcią, wagą, rasą i intensywnością aktywności fizycznej. Osobny rodzaj karm zastosujemy też w przypadku psów mających problemy zdrowotne czy dochodzących do siebie po przeprowadzeniu zabiegów weterynaryjnych. Z tego względu należy wybierać taką karmę, która będzie odpowiednia dla konkretnego psa, oraz ściśle trzymać się zaleceń producenta odnośnie ilości i częstotliwości karmienia. Wybierając karmę w żadnym wypadku nie należy kierować się kryterium cenowym, lecz wybrać taki produkt, który będzie najlepszy dla zwierzęcia. 

Zalety suchej karmy 
Żywienie psa suchą karmą ma wielu zwolenników. W niektórych przypadkach taka dieta jest wręcz zalecana (na przykład u psów z nadwagą czy otyłością). Jedną z najważniejszych zalet suchej karmy jest odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych. Odpowiednio dobrana sucha karma stanowi zdrowy i pełnowartościowy posiłek dla naszego pupila. Ze względu na małą ilość wody, sucha karma stanowi skoncentrowane źródło składników odżywczych. Niska zawartość wody przyczynia się także do dłuższego czasu zachowywania świeżości karmy. Sprawia to, że nawet psy jedzące wolno mają możliwość delektowania się świeżą porcją długo pozostającą w miseczce. Karmy suche mają o wiele większą zawartość kaloryczną niż karmy mokre, dzięki czemu pies otrzyma potrzebną ilość kalorii w mniejszych porcjach jedzenia. Najbardziej docenią to właściciele psów dużych ras oraz psów pracujących, które mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Dostępność wielu rodzajów suchej karmy dla psów sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy wśród nich ten najbardziej odpowiedni. Staranny dobór składników sprawia, że sucha karma pomaga w dbaniu o stan zdrowia psa, wzmacniając układ kostno-stawowy, wspomagając właściwą przemianę materii oraz gwarantując piękną sierść. Ze względu na swoją strukturę, karma sucha korzystnie wpływa na stan uzębienia czworonogów, pomagając w ścieraniu kamienia nazębnego i odświeżając oddech. Karmienie psa suchą karmą pozwala uniknąć problemów z dziąsłami oraz parodontozy. Karmy dla psów są bezpieczne dla czworonogów, stanowiąc smaczną i zdrową podstawę codziennej diety. Karma sucha zapewnia dostarczenie psu wszystkich składników odżywczych.

Co robić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy?
Zdarza się, że pies w żadnym wypadku nie chce jeść suchej karmy. Nie pomagają kolejne zmiany karmy – psiak po prostu jest wyjątkowym niejadkiem. Co jednak zrobić, gdy ze względów zdrowotnych lub z innych powodów konieczne jest karmienie psa suchą karmą? Przestawienie psa przyzwyczajonego do jedzenia przygotowywanego w domu na gotową karmę suchą może początkowo być nie lada wyzwaniem. Jednak istnieją pewne skuteczne sposoby, aby przekonać pupila do jedzenia suchej karmy. Pierwszą metodą jest zmieszanie suchej karmy z jedzeniem przygotowywanym w domu. Zaczynamy od dodania niewielkiej ilości suchej karmy dosypywanej do miseczki, by pies mógł stopniowo przyzwyczaić się nowego smaku. W miarę postępów zwiększamy proporcję karmy suchej, zmniejszając jednocześnie ilość karmy domowej. Taka strategia powinna trwać od kilku do kilkunastu dni, aż pies całkowicie przestawi się na karmę suchą. Pamiętajmy przy tym, by stale kontrolować wartość energetyczną posiłków – tak, by ilość kalorii spożywanych przez psa odpowiadała jego normie żywieniowej. Są jednak psy, które za nic w świecie nie chcą zjeść chociaż kawałka suchej karmy. Jest to spowodowane tym, że karma po prostu im nie smakuje. W takich sytuacjach warto podjąć działania mające na celu pobudzenie apetytu naszego czworonoga. Dobrze sprawdza się np. technika polania suchej karmy odrobiną oleju lub oliwy lub dodanie do miseczki gotowych sosów dostępnych w sprzedaży. Aby pies chętniej zjadał mokrą karmę, przed podaniem można ją podgrzać – wzrost temperatury powoduje wydzielanie przez karmę intensywniejszego zapachu, co powoduje większe zainteresowanie ze strony psa. Niektórzy stosują też metodę zawijania porcji karmy w folię spożywczą wraz z kawałkiem aromatycznej kiełbasy i zostawienia na noc, by karma przejęła zapach mięsa, a następnie oddzielenie składników i podanie psu samej karmy.

 

Warto przeczytać