Wątroba spełnia wiele ważnych funkcji w psim organizmie, jednak aby działała prawidłowo to TY powinieneś o nią odpowiednio dbać i o tym właśnie mówi ten artykuł.

Powinieneś raz na pół roku oczyścić wątrobę swojego psa. Szybko przekonasz się, że regularne oczyszczanie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psów. Zauważysz wzrost energii, mobilności, dobrego trawienia, wytrzymałości i dobrej kondycji, zdrowej skóry i pięknej sierści, wzrośnie odporność.

1. Nawet wtedy gdy pies ma wyniki w normie, powinieneś oczyszczać jego wątrobę minimum co 6, maksimum co 12 miesięcy. Dobre wyniki teraz nie muszą być dobre w przyszłości. Pies ciągle narażony jest na kontakt z toksynami.

2. Unikaj w diecie psa tłustych mięs np. mięso kaczki, tłustej jagnięciny, wołowiny oraz mięs z masarni.

3. Unikaj podawania szpiku z dużych kości; szpik zawiera bardzo dużo tłuszczu.

4. Uważaj na tanie mięso; jeśli jest tanie to znaczy mogą to być odpady.

5. Czytaj uważnie nazwy producenta smaczków; niektóre pochodzą z Chin i są wyjątkowo toksyczne dla psa i dla jego wątroby.

6. Dostarczaj psu naturalnych suplementów zawierających niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze.

7. Jeśli występują podwyższone wartości enzymów wątrobowych, badaj krew swojego psa co 3 – 6 miesięcy, w zależności od wagi problemu oraz szukaj pomocy u doświadczonego terapeuty.

Niektóre produkty spożywcze, mają bardzo pozytywny wpływ na wątrobę. Np. na wydzielanie żółci i prawidłową pracę wątroby wpłynie dodanie zielonych warzyw do posiłku, a także rzeżucha, bazylia i kurkuma.

Można wspomóc pracę wątroby dodając ocet jabłkowy (1/4 do 1 łyżeczki) do żywności.

Sałata, liście mniszka lekarskiego, kwiat rumianku mają również pozytywny wpływ na wątrobę.

Warto przeczytać