Otyłość u psów stanowi coraz większy problem. Weterynarze codziennie spotykają się z przypadkami, gdy pojawiają się u nich właściciele zwierząt zaniepokojeni problemami zdrowotnymi swoich podopiecznych. Opiekunowie często nawet nie zdają sobie sprawy, że schorzenia układu ruchu, cukrzyca, szybsze męczenie się, problemy z oddychaniem, zmniejszenie wydolności mięśnia sercowego czy nowotwory mogą mieć źródło w zgromadzeniu się w ciele zwierzęcia zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Niestety, otyłość jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierząt. Aby zapobiec wystąpieniu otyłości, należy podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Jak należy postępować, aby zminimalizować ryzyko otyłości u psa? I co robić, gdy zauważymy u zwierzęcia pierwsze symptomy choroby? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest profilaktyka otyłości u psów?
Tak jak w przypadku ludzi, działania profilaktyczne u psów mają na celu zapobieganie otyłości i związanym z nią chorobom. Profilaktyka otyłości jest kluczowym zadanie stojącym przed właścicielami czworonogów. Wczesne wykrycie problemów może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, oszczędzając tym samym wielu niepotrzebnych cierpień naszemu zwierzęciu. Czynności profilaktyczne obejmują trzy zasadnicze obszary: stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, zapewnienie psu optymalnej ilości aktywności fizycznej oraz kontrolowanie masy ciała. Należy także regularnie badać stan zdrowia pupila, odwiedzając co jakiś czas weterynarza. Czynności profilaktyczne muszą być obowiązkowo przeprowadzane u ras wykazujących genetyczne predyspozycje do otyłości, m. in. u owczarków szetlandzkich, jamników, labradorów i golden retrieverów, oraz u psów starszych (powyżej siódmego roku życia), u których z zasady zmniejsza się tempo przemian metabolicznych.

Po pierwsze – odpowiednia dieta
Podstawową czynnością profilaktyczną w przypadku nadwagi i otyłości u psów jest zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Jeśli żywimy psa gotową karmą, powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Absolutnie nie należy zwiększać ilości podawanego jedzenia ani dokarmiać psa między posiłkami. Optymalna częstotliwość karmienia to dwa do trzech posiłków dziennie. Specjalnym rodzajem karmy wspomagającej zrzucenie zbędnych kilogramów jest tzw. karma odchudzająca. Ma za zadanie pomóc w utracie zbędnej tkanki tłuszczowej, a tym samym doprowadzić do zmniejszenia wagi. Naczelną zasadą jest tu stosowanie karmy o ograniczonej zawartości węglowodanów oraz o zmniejszonej kaloryczności. Karma powinna być bogata w białko, by zapewnić psu odpowiednią ilość energii, wywołując uczucie sytości i chroniąc przed wystąpieniem niedoborów pokarmowych. Ilość i rodzaj karmy powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego psa, a więc do jego wieku, wagi, płci i ilości aktywności fizycznej. Dla psów kanapowych, mających niewielką ilość ruchu, w żadnym wypadku nie nadają się karmy przeznaczone dla psów pracujących. Najlepiej, by doboru karmy dokonał lekarz weterynarii. Opiekunowie mają za zadanie dokładnie przestrzegać zaleceń weterynarza i zgłaszać się do lecznicy na regularne kontrole stanu zdrowia.

Po drugie – aktywność fizyczna
Profilaktyka nadwagi i otyłości u psów to nie tylko dobrze dobrana karma. Na zwiększenie masy ciała narażone są zwłaszcza psy niemające wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Ruch jest niezwykle istotny dla zdrowia czworonogów, dlatego obowiązkiem właściciela jest zapewnienie podopiecznemu odpowiedniej ilości codziennej aktywności. Mała ilość ruchu nieuchronnie prowadzi do otyłości, ponieważ zwierzę nie jest w stanie wykorzystać całej energii dostarczanej w karmie, w związku z czym jej naddatek odkładany jest w rozrastającej się tkance tłuszczowej. Jeżeli pies nie jest przyzwyczajony do intensywnej aktywności fizycznej, w trakcie odchudzania należy zwiększać ilość ruchu stopniowo, dostosowując go do możliwości psa. Codzienna aktywność jest jednym z najważniejszych działań profilaktycznych, zapobiegających pojawieniu się otyłości. W miarę zwiększania sprawności naszego psa, ilość i intensywność ruchu może być stopniowo zwiększana. Na początek zaleca się co najmniej dwadzieścia minut ruchu cztery do sześciu razy w tygodniu. 

Po trzecie – kontrolowanie masy ciała
Właściciele psów często pomijają ten krok, uznając, że nie ma sensu ważyć dorosłego psa. To podstawowy błąd, ponieważ pierwsze symptomy choroby związane są przede wszystkim ze zwiększeniem masy ciała. Opiekunowie czworonogów powinni wiedzieć, jaki przedział wagowy jest odpowiedni dla danego zwierzęcia. Zakresy wagi będą oczywiście różne w zależności od płci, wieku i rasy. Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie tego, ile powinien ważyć nasz pies, najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii. Regularne monitorowanie wagi psa pomoże w szybkim zareagowaniu na pojawienie się problemu nadwagi i otyłości. Ważenie jest również jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonywać w trakcie odchudzania psa. Wówczas zwierzę musi być ważone co tydzień, a wyniki powinny być zapisywane by móc pokazać je prowadzącemu lekarzowi weterynarii. 

Warto przeczytać