Jeśli jesteś zmęczony słuchaniem o przetworzonej karmie i o konserwantach pociesz się, że nie jesteś odosobniony. Miłośnicy psów, tak jak i Ty zaczynają zdawać sobie sprawę, że podawanie gotowanego lub surowego jedzenia w obecnych czasach jest skutecznym sposobem na utrzymanie swojego pupila w dobrym zdrowiu. Naturalne jedzenie przedłuża życie psa przeciętnie o 2 – 5 lat. Moja poprzednia sunia sznaucerka średnia była ze mną 20 lat. Nie znała smaku suchej i konserwowej karmy.

Naturalne jedzenie nie obciąża wątroby psa i jest pomocne w utrzymaniu jej funkcji, jaką jest oczyszczanie z toksyn.

Wątroba spełnia kilka podstawowych funkcji:

• jest to narząd oczyszczający, oczyszcza organizm z toksyn poprzez chemiczne przemiany lub z żółcią,

• ułatwia trawienie i wchłanianie tłuszczów,

• produkuje glikogen zwany skrobią zwierzęcą, pełni on funkcję zapasową u zwierząt – magazyn energii,

• wątroba produkuje i magazynuje niektóre białka surowicy krwi.

Oceny poziomu zdrowia wątroby.

Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy.

• ALT (aminotransferaza alaninowa) jest najważniejszym w ocenie enzymem, który można znaleźć w cytoplazmie hepatocytów i jego wysoki poziom świadczy o uszkodzeniu komórek wątroby.

• AST (aminotransferaza asparaginianowa) nie jest specyficzna dla wątroby, jako że znajduje się ją w dużych ilościach także w mięśniach i erytrocytach. Wartość podwyższona świadczyć może o infekcjach w wątrobie, przewlekłym niezakaźnym zapaleniu lub zwyrodnieniu wątroby.

• GGT (gamma glutamylotransferaza) jest zwykle podwyższone w przypadku cholestazy (zastój żółci) w wątrobie, ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki;

• ALP (fosfataza zasadowa) może być również podwyższony w przypadku choroby wątroby, podawaniu leków lub wszelkich procesów zapalnych w organizmie.

Oczyszczenia wątroby jest jednym z najważniejszych elementów tworzących zdrowe i długie życie. Aby wątroba Twojego psa utrzymywana była w formie przez długie lata zmień sposób karmienia. Zacznij gotować swojemu pupilowi lub karm go surowym jedzeniem.

Długotrwałe karmienie przetworzonym jedzeniem – suche karmy, konserwy (dietetyczny kurczak lub indyk) z niskiej jakości mięsa mogą spowodować niedobory żywieniowe i poważne problemy z wątrobą.

Zalecana jest sucha karma dla psów z chorobami wątroby.

Firmy produkujące lecznicze weterynaryjne karmy pragną aby nasz pupil funkcjonował prawidłowo , dlatego dokładają wszelkich starań aby skład karmy był jak najlepszy.

Warto przeczytać